Празничната питка се оформя лесно и изглежда красиво.
Различните видове брашно имат различна сила и способност да поемат влагата. Някои издържат спокойно до 70% хидратация, без да лепнат по ръцете, други още на 55 – 60% са почти невъзможни за работа. В общия случай за хлебни изделия търсете брашно поне с над 12% протеиново съдържание (за сравнение масово предлаганите брашна на пазара са с 10,5%). По ваше желание може да замените 150 г от бялото брашно с пълнозърнесто или ръжено, което ще допринесе за още по-добрия вкус на питката.
- 750 г бяло брашно
- 30 г прясна или 10 г суха мая
- 150 г яйца
- 220 мл прясно мляко
- 120 мл вода
- 25 мл олио
- 15 г сол
- 15 г захар
за украсата
- 1 яйце за намазване
- 100 г разтопено масло
- сусам, ленено семе или мак за декорация
Още вкусни рецепти може да откриете в книгата ми "Българска кухня в 4 сезона". Поръчайте я тук: https://4sezona.gotvimzaedno.com
1. Започнете като пресеете брашното, като, ако искате питката да стане още по-вкусна, може да замените 150 г от бялото брашно с ръжено или пълнозърнесто.
2. В достатъчно голям съд загрейте леко млякото до около 30 градуса и в него добавете захарта, маята, както и брашно колкото да се получи не много гъста каша. Оставете за 10 – 15 минути – през това време маеното тесто трябва да шупне.
3. След като маеното тесто е готово, в голяма купа го смесете с останалото брашно и съставките, разбъркайте с помощта на дървена лъжица или шпатула докато се получи лепкаво тесто, изсипете на плота и месете около 8 – 10 минути, докато се получи гладка топка, като, ако е необходимо – може да добавите още малко брашно по време на месенето.
4. След като тестото е готово, в голяма купа смесете брашното с всички останали съставки и разбъркайте с помощта на дървена лъжица или шпатула до консистенция на лепкаво тесто.
5. Изсипете го на плота и месете около 8 – 10 минути докато се получи гладка топка, като при необходимост може да добавите още малко брашно по време на месенето. След като омесите тестото, го оставете в намаслена купа да втаса на стайна температура до удвояване на обема – около 45 – 60 минути.
6. Вече втасалото тесто разделете на 9 топки с еднакъв размер по около 95 – 100 г. Спокойно може да подредите топките в намаслена тава и да ги оставите да втасат. Ако искате да постигнете по-красив външен вид, разточете 4 от тях на тънки кори с диаметър почти колкото този на тавичката.
7. Намажете с масло и ги подредете една върху друга в тавата. Направете 8 разреза, като не стигате до края на тестото. Трябва да се получат 8 триъгълника и в средата на всеки от тях направете по един малък разрез около 3 см.
8. Изтеглете върха на триъгъл ника и го завийте през дупката, след което отново изтегляте и завивате под обръча от тесто. Повтаряте това и с останалите. Други 4 топки разточвате и мажете с масло между тях, но този път нарязвате изцяло на 8 парчета.
9. С ножа направете разрези отново по около 3 см. Изтеглете върха на триъгълника и прокарайте през дупката, след което подредете върху кръга от тесто, така че върхът на триъгълника да остане извън него, а дебелата част във вътрешността му.
10. Последната девета топка поставете в средата на тавата. Оставете да втаса хубаво за около 45 – 60 минути, докато тестото я изпълни съвсем и при допир остава лек отпечатък от пръста върху него.
11. Ако тестото много бързо си връща формата при натиск, все още не е втасало достатъчно, а ако потъва и се усеща твърде въздушно, най-вероятно е превтасало, което може да се дължи на висока температура в стаята.
12. Последната стъпка преди печенето е да намажете питката с разбито яйце и да украсите със сусам, ленено семе или мак
13. Печете в предварително загрята фурна на 170 градуса без вентилатор за около 40 минути. Ако питката започне да хваща твърде бързо цвят, а все още не е готова, може да я покриете с фолио.