Великденски Козунак - Изпитана рецепта със страхотен резултат. | Готвене за начинаещи

Новата ми книга с голяма отстъпка! Вземи сега

Великденски Козунак - Изпитана рецепта със страхотен резултат.

Хубавият козунак се получава с разбиране на продуктите и процесите, да "конците" се получават когато глутенът в тестото е добре развит, благодарение на омесването, разбирайте биенето в плота, но това може да се случи и в планетарен миксер или чрез бавно втасване, което също развива нужният глутен, много хора ще се зачудят "ама козунаците не втасваха ли на 40 градуса докато си потя задника в кухнята" ами всъщност не е задължително, спокойно можете да приберете тестото за 1 вечер в хладилника и на следващият ден да го оформите и оставите за второто втасване във формите, козунакът ви ще е с още по-добър вкус :)Друг много важен фактор, за да извадите така желаните конци е сплитането и в последствие разчупването на козунака. Представете си тестото като сноп прежда, ако нарежете козунака на филии получавате къси влакна, ако го скъсате обаче по-дължина ще получите дълги такива и ще ви се струва, че 1 и същи козунак изглежда по коренно различен начин. Тези малки хитрини често са използвани при снимането на красиви тъмбнейли :) За мен най-важното е вкусът със или без конци, нарязан или начупен няма значение, аз обичам да си топвам парчето козунак в прясно мляко и този навик едва ли ще се промени някога, тъй като го практикувам от 5 годишен.

Великденски Козунак - Изпитана рецепта със страхотен резултат.

Съставки

За 2 козунака от по 500 г ще ви трябват:

IP Promo

Начин на приготвяне

  1. Загрейте млякото до 35 градуса, изсипете половината в подходяща купичка и натрошете маята вътре. Добавете щипка от захарта и 3 – 4 с.л. брашно, докато се получи гладка каша. Оставете за 15 минути, докато шупне.
  2. Към останалото мляко добавете яйцата, захарта, солта и разтопеното масло. Разбъркайте добре, докато захарта се разтопи.
  3. Пресейте брашното, към което предварително сте добавили ванилията в голяма купа и настържете лимоновата кора. Когато маята шупне, я изсипете върху брашното заедно с течните съставки.
  4. С помощта на дървена бъркалка объркайте, докато брашното се поеме, покрийте с кърпа и оставете за 10 – 15 минути, след което изсипете на плота и месете около 10 – 12 минути на ръка. Ако разполагате с миксер или тестомесачка, можете да ги използвате. Когато тестото стане гладко и еластично, го сложете в леко намаслена купа и покрийте със стреч фолио.
  5. След около 40 минути на стайна температура (23 – 25 градуса) изсипете тестото на леко намаслен плот и го разделете на 2 равни части, които разтеглете на правоъгълници и оставете да починат, покрити със стреч фолио за 15 минути. По този начин ще е много по-лесно да добавим плънката и да ги навием, без тестото да се събира.
  6. Обикновено режа локума на малко по-ситни парченца, а ако решите да използвате сушени плодове или стафиди, имайте предвид, че е хубаво да ги накиснете в ром или топла вода поне няколко часа по-рано.
  7. Разтеглете леко правоъгълниците, докато достигнат приблизително два пъти дължината на формата, която ползвате. Сложете плънката и завийте на дълъг тънък фитил. Сгънете фитила на две и го сплетете 3 – 4 пъти, за да се получи дължина, колкото да изпълни формата, която е предварително добре намаслена или е поставена хартия за печене.
  8. Намажете леко с остатъка от яйцата и покрийте със стреч фолио и кърпа. Оставете ги да втасват на стайна температура още около час, докато почти изпълнят формите. Не е нужно да затопляте стаята допълнително, тъй като бавното втасване дава по-добър резултат, а прекалено бързото и на висока температура може да доведе до превтасване и впоследствие до по-нисък козунак.
  9. Докато чакате козунака да втаса, може да си приготвите гранулирана захар, като с мокри ръце леко претъркате останалите 100 г от нея между пръстите си и след това претриете през сито. По този начин захарта не се разтопява и не загаря по време на печенето.
  10. Когато козунаците са втасали, ги намажете втори път с яйце и поръсете обилно с гранулираната захар. Предварително загрейте фурната на 180 градуса. При вкарването на козунаците веднага я намалете на 160 и печете по възможност без вентилатор. Хубаво е да сложите формите по-ниско във фурната, за да не се препичат много бързо отгоре. Печете около 40 минути до хубав златист цвят или, ако разполагате с термометър – до достигане на вътрешна температура 88 градуса за сочен, дори леко глетав козунак или 96 градуса за добре изпечен и с малко по-дебела коричка козунак. След като се изпече, оставете да се охладят леко и след това извадете от формите. Когато изстинат напълно, за да ги съхраните по-дълго, ги увийте плътно със стреч фолио. Ако не са препечени, би трябвало да останат сочни и меки поне 3 дни.

Видео

Бюлетинът на Готвене за начинаещи

Абонирай се за ексклузивни предложения, съдържание и ранен достъп до нови продукти.

*Абонирайки се, се съгласяваш с общите условия.