Капама | Готвене за начинаещи

Новата ми книга с голяма отстъпка! Вземи сега

Капама

Капамата е традиционно българско ястие, което има дълга история в нашата кухня. Тя е символ на гостоприемството и събира семейството около трапезата, обединявайки вкусове и аромати, които ни връщат към корените и традициите на българската народна кухня. Рецептата варира в зависимост от региона, но сърцето ѝ остава едно – месо, зеле и подправки, които правят всяка хапка неустоима. Представям ви моята любима рецепта за капама

Капама

Съставки

Рецептата е от моята книга "Българска кухня в 4 сезона". Поръчайте я тук: https://4sezona.gotvimzaedno.com

За още вкусни рецепти поръчайте книгата ми "101 рецепти с месо" от: gotvimzaedno.com

Още вкусни рецепти и интересни кулинарни статии може да откриете в нашия блог: https://www.gotvenezanachinaes...

IP Promo

Начин на приготвяне

1. В тиган с нагорещена мазнина поставете измития ориз. Целта е да се запържи добре, което ще спомогне да не се размие при дългото печене. 

2. Нарежете зелето и отделете няколко листа за дъното на гювеча, както и за покриване отгоре. След като оризът е готов, го смесете със зелето и с подправките.

3. Към този момент вече може да се заемете с подготовката на месото – нарежете свинския врат и наденицата на парчета, а сланината на ивици.

4. На дъното в гювеча наредете листа зеле, върху тях сланина, след това плънката с ориза и върху нея месата. Редувате плънка и меса, докато се напълни гювечът. 

5. Отгоре наливате виното и завършвате с листа от кисело зеле, така че да се покрие всичко. Запечатвате гювеча с тесто от брашно и вода и слагате в студена фурна, за да не се спука от по-голямата разлика в температурите. 

6. Печете на 220 градуса за 30 минути. След това намалявате фурната на 150 градуса и оставяте ястието за около 5 часа.

Съвет на готвача

Капамата може да бъде изпечена и в пещ, ако разполагате с такава. Както виждате, времето за приготвяне е доста дълго, но пък не изисква кой знае каква подготовка, а вкусът е невероятен – месото и зелето стават толкова крехки, че буквално се топят в устата. За съжаление тук не бих препоръчал използване на друг тип съд (тава с фолио например) – инвестицията в хубав български глинен гювеч не е голяма, а той ще ви служи вярно дълги години

Видео

Бюлетинът на Готвене за начинаещи

Абонирай се за ексклузивни предложения, съдържание и ранен достъп до нови продукти.

*Абонирайки се, се съгласяваш с общите условия.