През 1885 година в Русе пристига австроунгарският сладкар Коста Гараш и поема управлението на първия за България гранд хотел „Ислях хане”. Разположен е в центъра на Русе до сградата на резиденцията на Александър Батенберг. В миналото тук са посрещали видни за времето гости като румънския крал Карол II, сръбския Милан Обренович и шведския Оскар II. Именно за приеми от висок ранг Коста Гараш създава и известната си торта „Гараш“. Преди около 10 години сградата на първия гранд хотел в България е съборена. В момента мястото е запустяло и обрасло от храсти.
Около 1900 година Коста Гараш се премества в София, за да поеме управлението на хотел „Пахах”. На партера се е намирала и сладкарницата, където столичани са можели да опитат парче „Гараш”.
Сладкарят строго пазел рецептата си в тайна
Редица сладкарници се опитвали да пресъздадат торта „Гараш", успешно или не чак толкова. Десертът се появил за първи път в готварска книга през 1936 г., наречена „Практическо ръководство по модерно сладкарство".
Съставът му подсказва, че той е създаден за специални случаи. Представлява пет тънки блата, които съдържат само орехи, яйца и захар, без грам брашно, шоколадов крем от натурален шоколад и сметана. Тортата е покрита с ганаш от натурален шоколад. Украсата е от смлени шамфъстъци. Такава е оригиналната рецепта, но точните пропорции се пазят в Държавния архив в Русе.
Проучвателите определят 19-и век като век на тортите. Тогава се появяват „Добуш", „Сахер", „Естерхази", „Гараш", „Павлова".
Торта „Гараш" е намерила и световно признание
Тя е част от българските национални храни в кулинарния сборник „Със славяните на масата" на Форума за славянски култури, както и в Световния атлас на вкуса.
Фестивал на торта „Гараш" в Русе
Вдъхновени от твърденията, че тортата „Гараш“ е създадена в Русе от местната община организират фестивал, посветен на вкусния десерт. Идеята е той да стане ежегоден и част от културния календар на града.
Фестивалът привлича професионални сладкари и любители, които създават многообразие от варианти на тортата.
Рецептата за най-вкусната торта „Гараш“ може да откриете в книгата на Боряна Таскова и Мирослав Гочев „Любов в чиния“.
Последвайте ги и в youtube, за видите как се приготвя торта „Гараш“.