Може да замените копривата със спанак или киселец, като в този случай би отпаднала необходимостта от попарването им.
за супата
- 200 г коприва
- 30 г морков
- 40 г лук
- 20 мл олио
- 20 г масло
- 80 г домати
- 50 г ориз или 1 картоф
- около 1,5 л вода
- сол, магданоз
за застройката
- 150 г кисело мляко
- 1 яйце
- 10 г брашно
Още вкусни рецепти може да откриете в книгата ми "Българска кухня в 4 сезона". Поръчай я тук: https://4sezona.gotvimzaedno.com
1. Започнете, като измиете добре копривата (ако не можете да търпите парене- то є, най-добре използвайте ръкавици), след което я залейте с вряла вода. По този начин неприятното усещане ще премине и така по-лесно ще я нарежете за супата.
2. Тъй като ще използваме водата, в която сме попарили копривата, и за приготвяне на самата супа, се налага тази стъпка да бъде след измиването, за да не попадат мръсотии в бульона.
3. След като сте отстранили „парещия проблем“, може да преминете към нарязването на моркова и лука на ситно и задушаването им в олиото за няколко минути на тих огън. Хубаво е да не се карамелизират, преди да ги залеете с бульона и да прибавите нарязаната коприва.
4. Така смесените съставки варете около 15 минути, след което добавете измития ориз или нарязания на ситно картоф. Когато оризът е почти сварен, може да добавите ситно нарязан предварително обелен домат или пък домати от консерва.
5. Оставете да покъкри до пълното сваряване на ориза, като през това време забъркайте застройката в касерола или малка тенджера. Темперирайте я с малко от бульона на супата и сложете на слаб котлон.
6. При постоянно бъркане изчакайте застройката да започне да се сгъстява, като може да я разреждате с малко от бульона при необходимост, за да не загори.
7. След това я изсипете към супата, добавете и нарязания магданоз. Варете 3 – 4 минути и свалете от огъня. Прибавете маслото и разбъркайте добре.
8. Използването на топло варена застройка премахва опасността супата да се пресече при добавянето на яйцето и млякото в нея. Ако поради някаква причина не искате да правите този тип застройка, може да свалите супата от котлона и след около 15 минути да добавите застройка само от яйце и мляко.
9. Когато супата е с температура около 85 градуса, яйцето няма да се пресече и няма опасност да остане сурово.
10. Недостатъкът е, че ако на следващия ден кипнете супата, за да я загреете, със сигурност ще се пресече, докато с варената застройка няма проблем да се нагрява. Този метод може да използвате и за други супи като пилешка, картофена и т.н.