Профитеролите са създадени за кралици. Това са мини еклерчета, изработени от италианския майстор Пантерели, готвача на Катерина Медичи. Тя се омъжва във Франция на 14-годишна възраст и внася италианска линия във френската кухня. Малките топчета от парено тесто стават особено популярни в кралския двор. Наречени са „пантерелки” – на името на своя изобретател. Били със сладък и солен вкус.
С течение на времето „пантерелките” стават „профитероли”. Кръглите топчета, изтеглени на малки ивички и след това запечени,придобиват вида на любимите пухкави еклерчета.
Кремът, който ви предлагам може да се използва за декорация на торти, тартове, кремове и рула, както и за сухи пасти.
За тестото:
- 110 г масло
- 125 г прясно мляко
- 125 г вода
- 2 г сол
- 5 г захар
- 140 г брашно
- 200 – 240 г яйца /зависи от консистенцията/
За коричката:
- 90 г масло
- 100 г брашно
- 110 г кафява захар
За крем „Намелака“:
- 300 г прясно мляко
- 20 г желатин
- 500 г млечен шоколад
- 500 г сметана /30% – 36% масленост/
Още вкусни рецепти и интересни кулинарни статии може да откриете в нашия блог: https://www.gotvenezanachinaes...
Крем „Намелака“:
1. Накиснете желатина в студена вода в съотношение 1:5.
2. Загрейте прясното мляко до кипене и отстранете от котлона, като прибавите желатина, без да завира с него, защото рискувате да загуби част от свойствата си, заради кипенето и високата температура.
3. Разтопете леко млечния шоколад. Налейте към него млякото на няколко пъти до пълно смесване на продуктите.
4. Добавете студена сметаната и пасирайте добре. Покрийте с фолио и приберете в хладилник за минимум 12 часа.
5. Преди пълнене на профитеролите, разбийте с миксер до лек и пухкав крем с меки върхове.
Коричка:
6. Смесете леко омекналото масло с кафявата захар и брашното до омесване на меко тесто.
7. Разточете много фино между два листа хартия за печене с дебела точилка.
8. Приберете в хладилника, за да може да стегне.
9. С помощта на ринг или чаша изрежете капачета, които се поставят върху суровото тесто за еклери, преди самото печене.
10. Коричката се разтопява като придава приятен вкус и вид на готовите профитероли. Можете да оцветите със сладкарска боя или да замените 1/3 от брашното с какао за цвят.
11. Оставете я в хладилника, за да не омекне преди поставяне, непосредствено преди да се сложи във фурната.
Тесто:
12. Сложете прясното мляко, водата, захарта, маслото и солта в тенджера на котлона. След като заврат, прибавете брашното при непрекъснато бъркане с дървена шпатула.
13. След като голяма част от течността се изпари, тестото започне да се отлепя от стените на съда и стане по-трудно за бъркане, отстранете от огъня и преместете в метална купа или басан. Оставете настрани да се охлади за 3 – 4 минути.
14. Започнете да прибавяте яйцата, предварително разбити заедно, за да се улесни процеса на поемане.
15. Тестото можете да разбиете и в планетарен миксер, което е по-лесният вариант от бъркане на ръка. Готовото тесто трябва да бъде с гладка, лъскава текстура. Ако е необходимо добавете още яйца, но по-добре да бъде по-гъсто, отколкото да е течно.
16. Шприцовайте малки кръгли „топченца“ с диаметър около 2 см, като използвате пош или лъжица. Разпределете ги в тави с хартия за печене или силикон.
17. Печете в предварително загрята фурна на 200 градуса 10 минути и след това на 170 градуса 10 – 15 минути, в зависимост от фурната и големината.
18. По време на печенето фурната не се отваря. Ако прецените, че им трябва още време го добавете, защото в противен случай ще спаднат след изваждане, ако останат сурови. През стъклото на фурната може да наблюдавате процеса.
19. Охладете и направете малка дупка от долната страна, за да може да влезе накрайника на поша, който е пълен с крем. Ако нямате такъв, просто разрежете и напълнете с помощта на лъжица. Отгоре шприцовайте крем, за да изглежда добре.