Картофените кюфтета са хранителни и вкусни, и често се сервират като предястие или странично ястие, понякога с различни сосове или гарнитури. Техният произход може да бъде проследен до традиционните кухни на Балканите и други региони, където картофите са важна част от местната кухня.
Съставки
2 кг картофи
1 средна глава лук
100 – 120 г твърдо сирене
3 яйца (размер М)
сол, черен пипер
чубрица (може да я замените с пресен магданоз или копър)
100 г брашно за овалване
олио за изпържване на кюфтетата
Начин на приготвяне
Не всички картофи са еднакви – някои съдържат повече нишесте, други пък са по-водни. Затова, ако сместа ви изглежда прекалено мека за оформяне, дори след като е престояла в хладилника, може да добавите малко галета или брашно. Много хора правят грешката да варят картофите обелени, за да си спестят малко работа, но по този начин те поемат допълнително вода, което променя консистенцията впоследствие, правейки я по-водна.
Започнете, като изберете картофи с приблизително еднакъв размер. Измийте ги много добре, така че да няма пръст по тях.
Поставете ги в тенджера и ги покрийте с хладка вода, добавете 2 – 3 с.л. сол и варете на умерен огън.
Лесно може да разберете дали са сварени, като ги набодете с тънък нож в средата – ако падат сами от ножа, значи вече са готови.
Отцедете ги и ги охладете със студена вода, като не ги дръжте прекалено дълго в нея, защото има опасност сместта да стане твърде мека.
Обелете и намачкайте охладените картофи. Към тях добавете настъргания на ситно ренде лук, яйцата, подправките и сиренето, което също е настъргано или ситно намачкано.
Смесете добре всички съставки в голяма купа. За да оформите по-лесно кюфтенцата, я оставете да престои за 2 часа в хладилник.
След като сместа се е стегнала добре, оформете 20 – 22 кюфтета и ги оваляйте в брашно.
През това време в широк тиган, по възможност с висок борд (за да не пръска мазнина по време на пърженето върху печката), загрейте олиото.
Мазнината трябва да не покрива повече от половината на кюфтетата.
Важно е олиото да не бъде прекалено горещо, когато започнете да пържите кюфтенцата, тъй като тогава има опасност брашното да започне да прегаря. Златната среда е някъде около 160 градуса.
Не слагайте много от кюфтетата наведнъж в тигана, тъй като по този начин температурата на мазнината ще спадне бързо, а и по-трудно ще ги обръщате.
Като стана въпрос за обръщане – не бързайте! Направете го едва когато отстрани започнат да стават с тъмнозлатист цвят. Това ще ви гарантира, че на дъното вече се е образувала твърда коричка и кюфтето няма да се разпадне, когато се опитате да го завъртите.
След като и от втората страна се е получил добър цвят, може да извадите и отцедите готовите кюфтета на хартия за печене.
Видео
Бюлетинът на Готвене за начинаещи
Абонирай се за ексклузивни предложения, съдържание и ранен достъп до нови продукти.