На Коледа домът ни ухае на ароматни празнични ястия. Всички чакат с нетърпение да опитат от вкусните лакомства и имат свой фаворит сред десертите, които искат да опитат.
Щоленът е немският сладкиш, който от няколко години упорито се бори за място на българската коледна трапеза. За първи път е бил произведен през 1427 година в Саксонския кралски двор. Легендата разказва, че формата на коледния щолен изобразявал новородения Исус Христос, повит в пелени. В началото той е бил приготвян само от брашно, мая и вода, заради коледните пости. Така обаче нямал много вкус. Затова управниците на Саксония се обърнали официално към папата, за да позволи използването на масло вместо заместител.
Петима папи трябвало да се сменят на престола, докато най-сетне през 1490 Инокентий VIII позволил щоленът да се приготвя с масло. Това разрешение е известно като „Масления декрет“.
Идеята предколедният хляб, предназначен за постите, да се използва за празничната трапеза на самата Коледа, принадлежи на някой си Хайнрих Драздо, пекар в двора на Саксония. Той слагал в тестото много сушени плодове и така го променил завинаги.
През 1730 година Август II Силният, електор на Саксония, поръчал на пекарите 1,7-тонен щолен, с който да нахрани всички граждани. Специално за това построили огромна фурна, а в последствие бил изкован и огромен нож, за да се разреже.
Днес най-прочут е дрезденският щолен, който е и запазена марка. В този град сладкишът се споменава за първи път 150 години след Наумбург. В архивите на саксонския двор се намира сметка, която удостоверява пазаруването на продукти за коледен щолен. Той е наречен Христов хляб или още щрицел. От 1560 г. в Дрезден съществува традицията пекарите да подаряват на своя господар щолен, дълъг 1,50 м.
От 1994 година насам в Дрезден се провежда прочутия „Щоленфест”, на който се изяжда по един огромен коледен щолен на площада. Обикновено тежи около 3 – 4 тона и се приготвя от поне 60 майстори-сладкари. През 2010 г Дрезденският щолен става запазена марка в Европейския съюз. Според този сертификат той трябва да съдържа на 100 г брашно, най-малко 50 г масло, 65 г стафиди, 20 г захаросани корички и 15 г бадеми. Консервиращи вещества и аромати на се разрешени. Щоленът може да се оформя само ръчно.
Днес има различни разновидности на този сладкиш – според това какви съставки участват в приготвянето му. Неизменно остава обаче правилото на 1 кг брашно да се слагат 500 г масло. Прясното масло в никакъв случай не бива да се замества с маргарин. Необходими са още стрити бадеми, стафиди, лимонови и портокалови корички, както и всякакви други сухи плодове.
Предложението за домашен коледен щолен на шеф Мирослав Гочев може да откриете тук: