Жак Огюст Ескофие е роден през 1846 г. в бедно семейство. На дванайсет години постъпва като чирак при роднини, собственици на скромен хотел в Ница. Шест години по-късно отива в Париж и постъпва на работа при Юлис Роан, управител на ресторанта „Малкия Мулен Руж“. Тук започва неговата кариера в света на кулинарията.
По-късно се премества в къщата за доставки „Шове” на Пале Роял. Тя снабдява знаменитости като Дьо Саверин, принц Тайлеран, принц Орлов и други, като изпраща добри готвачи, сребърни подноси и всичко необходимо за организиране на едно тържество. Къщата допринася и за развитието на консервната индустрия. Ескофие разработва нови методи и идеи за подобряване на консервирането.
Срещата му с богатия швейцарец Сезар Риц води до шеметната му дейност като главен готвач на прочутите хотели „Риц” в Париж и „Савой” в Лондон.
Ескофие пръв поставя границата между сладко и солено в храненето.
Неговата визия за гастрономията е, че тя трябва да е научна, методична и практикувана с крайна простота. Като акцентът се поставя върху вкуса и хранителните качества, лекотата и леснотата на храносмилане.
Неговите менюта не са само списък с ястия, а хармонично групиране на храни, които създават „аранжиран приятен вкус”.
Със забележителния си талант за организация, Ескофие помага в рационализацията на начина, по който кухненската работа се разпределя сред персонала, преструктурирайки методите така, че да ги направи възможно най-бързи и последователни.
И до днес описаните от Ескофие методи за организация на кухнята, за приготвяне на сосове и други подобни кулинарни похвати са основата, върху която стъпва всеки един готвач. На него дължим сентенцията „Добрата кухня е основата на човешкото щастие”.
Ескофие остава в историята на кулинарията с името „царя на готвачите”. Наречен е така от крал Вилхелм ІІ, който в разговор с него отбелязва, че и двамата са крале. Единият е крал на германците. Другият – на всички готвачи. Според Ескофие добрият готвач трябва да владее няколко професии. Те са готвач, скулптор, архитект и художник.
Той е създател на сос Холандез. Един от петте основни соса в репертоара на френската висша кулинария.
Най-известните му кулинарни шедьоври са:
– Десертът круша „Хубавата Елена” - създаден през 1864 г., наречена на едноименната оперета на Жак Офенбах. Представлява поширана круша в захарен сироп, сервирана с ванилов сладолед, шоколадов сос и захаросани виолетки
– Десертът праскова „Мелба” - поширана праскова във ванилов сироп, сервирана с ванилов сладолед и малинов сос. Сътворен за австралийското сопрано Нели Мелба.
– Десертът „Ягоди а ла Сара Бернар” – създаден в чест на актрисата Сара Бернар.